Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

Kamienica barona Lessera

ul. Warszawska 26

Jednopiętrowa, zbudowana w latach 1890–1893 w stylu neogotyckim z czerwonej cegły. Przedzielona pośrodku na dwie bliźniacze połowy przelotem wjazdowym, na którego sklepieniu możemy zobaczyć zachowane w niezłym stanie, błękitne malowidła przedstawiające krajobraz wiejski. Piętro przygotowane na mieszkania, parter – na sklepy. Przeznaczona do wynajęcia.

Następni jej właściciele: Jankiel Fekel i Moszek Szwarc-wald wydzierżawili ją Stowarzyszeniu Spożywczemu Samopomoc w Otwocku. W roku 1918 kamienicę kupił Majer Stambuch i po roku sprzedał z długami hipotecznymi.
Nowi właściciele Bronisław Migdalski z żoną kupili kamienicę z przeznaczeniem na sklep mięsno-wędliniarski na parterze, a na piętrze na mieszkanie prywatne. Masarnia mieściła się w głębi podwórka. Migdalscy zajęli jedną połowę kamienicy, w drugiej mieszkał lokator Abram Noj z rodziną i prowadził sklep spożywczy. Wyroby Migdalskich miały bardzo dobrą opinię. Sam Bronisław Migdalski to nie tylko mistrz wędliniarski, ale też wielki społecznik. Był radnym miasta, działał w nadzorze szkolnym, uczniom fundował prywatne stypendia. Zmarł 2 listopada 1928 roku. To ich synem był bohaterski kapitan AK Zygmunt Migdalski, o pseudonimie „ZZ”, którego imieniem nazwano pobliskie rondo. 
Po wojnie kamienicę zamieszkali przypadkowi lokatorzy, rodzina Migdalskich wyprowadziła się do Śródborowa.