Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

Willa Lucyna - Oleńka

ul. Warszawska 34

Piętrowy murowany budynek, jeden z pierwszych murowanych domów w Otwocku. W roku 1893 właścicielem willi był Roch Gogolewski. W 1906 roku – Skrzetuski, który zmienił nazwę willi na Oleńka. 

Do tej reprezentacyjnej willi w roku 1900 wprowadził się młody lekarz Władysław Czaplicki z żoną Stanisławą i synkiem Jerzym. Tu w 1904 roku urodziła się ich córka Irena. Jerzy został światowej sławy artystą – śpiewakiem operowym, Irena wybitną aktorką amatorskiego teatru otwockiego. Umarła mając 29 lat. Jej córką jest Irena Sarnecka-Derkacz – poetka i malarka, opiewająca Otwock z dobrym klimatem. Rodzina Czaplickich mieszkała w willi przy ul. Warszawskiej 33 do 1907 roku.
Władysław Czaplicki (1871–1922) był wybitnym lekarzem, jako jeden z pierwszych zastosował nowatorską metodę leczenia gruźlicy odmą.
Sam chory na gruźlicę, przeniósł się do Otwocka znając lecznicze zalety naszego miasta. W Otwocku pracował jako lekarz Kolei Nadwiślańskiej i ordynował w miejscowych sanatoriach. Brał też czynny udział w życiu społecznym Otwocka. Został wybrany przewodniczącym pierwszego Zarządu powstałego w 1912 roku Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Dzięki staraniom doktora i Towarzystwa Otwock otrzymał w 1916 roku prawa miejskie. Wcześniej w 1906 roku doktor Czaplicki był współautorem i wydawcą Przewodnika po Otwocku, organizatorem Ogniska zrzeszającego działaczy otwockich.
Zmarł 14 czerwca 1922 roku w Otwocku i tutaj został pochowany. Spoczywają z nim jego ukochana żona, córka i syn. 
W uznaniu jego zasług dla miasta, ulicę Sądową nazwano jego imieniem.