Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

Willa Odo Bujwida

ul. Kościelna 19

Odo Feliks Kazimierz Bujwid (1857–1942) światowej sławy lekarz bakteriolog i immunolog, twórca polskiej mikrobiologii, działacz społeczny, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Polsce pionier szczepień przeciw wściekliźnie, założyciel w Krakowie Instytutu Pasteurowskiego, Uniwersytetu Ludowego i pierwszego gimnazjum żeńskiego. 
Pod koniec lat 80. XIX wieku kupił od Zygmunta Kurtza 1,5 morgową parcelę i zbudował drewnianą, parterową willę, z której dojeżdżał latem do pracy do Warszawy. W Otwocku był hospitantem zakładu doktora Józefa Geislera podczas organizacji i w początkowym okresie działalności sanatorium. Zajmował się pracą naukową, jednak nigdy nie odmówił pomocy w leczeniu otwockim mieszkańcom i wczasowiczom. W otwockiej willi dr Bujwid mieszkał do końca lat 90. XIX wieku, kiedy to, wraz z rodziną, przeniósł się do Krakowa.
Z narożnika gruntu należącego do dr. Odo Bujwida, wydzielono przestrzeń na targowisko, na której zbudowano parę domków lekkiej konstrukcji, przeznaczonych na owocarnię, sklepik i jatki.
Willa Odo Bujwida jest jednym z najstarszych „świdermajerów” otwockich. Szczególną uwagę przyciąga niewielka frontowa weranda ozdobiona rzeźbionymi drewnianymi ażurami.