Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

1. RATUSZ – Willa Rozalin

ul. Armii Krajowej 5

W roku 1916 Otwock otrzymał prawa miejskie. Na stałą siedzibę dla władz miasta wybrano murowaną willę inż. Stanisława Sierkowskiego, która znajdowała się, jadąc z Warszawy, po prawej stronie torów. 

Ten piekny budynek z wieżyczką zbudowany został około 1880 roku. Edmund Diehl w książce Wille w Otwocku i warunki pobytu tamże pisze: …na przeszło trzy morgowej przestrzeni wznosi, pod względem konstrukcji i obszaru jedna z piękniejszych willi Otwocka należąca do inżyniera St. Sierkowskiego, piętrowa murowana, z ozdobną wieżą, z pomieszczeniami suterenowymi, przeznaczonymi na kuchnie i piwnice, nadto osobną lodownią murowaną. Na parterze dwa obszerne mieszkania z trzech pokoi złożone, na piętrze lokale mniejsze. Willa przeznaczona do wynajęcia całkowicie lub częściowo.
Willę Rozalin zakupiono w 1920 roku z przeznaczeniem na stałą siedzibę władz miasta Otwocka. Budynek z wieżyczką przebudowano na zlecenie burmistrza Górzyńskiego w roku 1925, według projektu architekt miejskiej Eugenii Jabłońskiej – córki wiceburmistrza Wolfganga Jabłońskiego. Prace adaptacyjne zakończono w 1928 roku.
W tym samym czasie obok postawiono murowany budynek według projektu inż. J. Mokrzyckiego z przeznaczeniem na mieszkania dla pracowników Magistratu i dla gości miasta. Obecnie mieszczą się tu wydziały Urzędu Miasta Otwocka.
Ratusz Otwocki w niezmienionym kształcie trwa do dziś.
Siedziba władz Miasta Otwocka, przebudowana dawna Willa Rozalin, została wpisana do rejestru zabytków 31 stycznia 1979 roku pod nr 936, budynek sąsiedni objęty został opieką konserwatorską.