Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

15. Wiadukt kolejowy. Figura Chrystusa

ul. Orla

Po wybudowaniu dworca kolejowego w roku 1910 roku i przełożeniu toru z Lublina do Warszawy na stronę wschodnią rozpoczęto budowę przejazdu pod torami kolejowymi. Dalsze prace zahamowała pierwsza wojna światowa w 1914 roku. 

Kontynuacja robót nastąpiła już po wojnie, w wolnej Polsce. Ogromne ilości wydobytego piachu wywożono pociągami na budowę nowej linii kolejowej, łączącej dworzec wschodni z dworcem Warszawa-Praga.
Figura Chrystusa dźwigającego krzyż zwieńczała ten nowy węzeł komunikacyjny. Była wotum dziękczynnym mieszkańców Otwocka za zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. Pomysłodawcą ustawienia figury przy ul. Orlej, na posesji Józefa Pietraszewskiego był Ludwik Wolski, proboszcz parafii św. Wincentego á Paulo i popierająca go w tym Rada Miejska Otwocka. Sama figura Chrystusa jest repliką figury stojącej od 1858 roku na schodach kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, dziełem Andrzeja Pruszyńskiego. W tym kościele ksiądz Ludwik Wolski otrzymał 30 listopada 1905 roku święcenia kapłańskie.
Figura Chrystusa szczęśliwie przetrwała do naszych dni i pięknie oświetlona czuwa nad miastem.