Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

16. Teatr im. S. Jaracza

ul. Armii Krajowej 4

Budynek powstał w roku 1935 z przeznaczeniem na nowoczesne kino Oaza. Zbudowali je Nusfeldowie (Nusfaldowie)  – rodzeństwo Motel, Wolf, Rajzla i Chana.

Motel (Mietek) zginął na froncie we wrześniu 1939 roku, Wolf (Welwu) został rozstrzelany 11 listopada 1939 roku w Śródborowie. Rajzla i Chana (Anna) zginęły w sierpniu 1942 roku w Treblince. 

Kino Oaza mieściło 150 widzów, było w 1937 roku jedynym zarejestrowanym kinem w Otwocku i cieszyło się ogromną popularnością. Ekran był od strony ulicy H. Sienkiewicza (ob. Armii Krajowej), 
a projektor w przybudówce z tyłu budynku.
W czasie wojny władze okupacyjne uruchomiły w nim dla celów propagandowych kino Raj, lecz frekwencji dużej nie było i już 26 grudnia 1939 roku kino przestało działać. Budynek został zajęty na magazyn zbożowy Rejonowej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej.
Po likwidacji getta magazyn umieszczono przy ul. Świderskiej,  a do budynku wrócilo kino niemieckie. Tym razem cieszylo się dużym powodzeniem, szczególnie wśród młodzieży z okolic Otwocka. 
W otwockim sztabie dowództwa Armii Krajowej zapadła decyzja o uniemożliwieniu projekcji filmowych. Pierwsza akcja zorganizowana na początku kwietnia 1944 roku polegała na zabraniu niezbędnych części aparatury wyświetlającej, niestety przerwała działalność kina tylko na trzy tygodnie. Podjęto więc działania radykalne.
20 maja 1944 roku 4-osobowy patrol bojowy z ODB i IV Rejonu pod dowództwem ppor. Zymunta Migdalskiego wysadził kabinę z aparaturą projekcyjną. Eksplozja poważnie uszkodziła budynek kina.
W pierwszych latach po wojnie budynek stał się Domem Robotniczym PPS, jednocześnie po niewielkiej adaptacji, w spartańskich warunkach zaczął w nim działać Teatr Amatorski Znicz.
W roku 1951 przeprowadzony został generalny remont według projektu inż. Stanisława Russka, jednocześnie kierownika, reżysera i aktora amatorskiego teatru, który po przebudowie w 1952 roku zmienił nazwę na Teatr im. St. Jaracza.
Budynek stał się Miejskim Domem Kultury. W MDK działały różne sekcje dla dzieci i młodzieży, m.in. plastyczna, muzyczna, rytmiki i baletu, a dla dorosłych – zespół muzyczny i właśnie Teatr im. St. Jaracza. 
Obecnie budynek od 8 lat stoi pusty. Teatr Miejski im. St. Jaracza musiał się wyprowadzić. Ekspertyza techniczna budynku żądała wyłączenia sali widowiskowej z użytkowania. Budynek został zamknięty.
Nowa ekspertyza Oceny stanu technicznego istniejącego budynku z koncepcją przebudowy i remontu Teatru Miejskiego im. St. Jaracza w Otwocku daje nadzieję na przywrócenie miastu teatru i ożywienie budynku z tak ciekawą historią.