3. Sanatorium doktora Krukowskiego i S-ki Martów
ul. J. Słowackiego 4/10
W roku 1908 spółka lekarska: Gustaw Krukowski, Adam Wizel i Henryk Higier, założyła Zakład Dietetyczno–Przyrodoleczniczy w nowo wybudowanym murowanym, piętrowym domu na rogu ulic J. Słowackiego i Wiązowskiej (obecnie Samorządowa).
Budynek stanął według projektu znanego architekta Maurycego Grodzieńskiego.
W 1913 roku dobudowano nowy pawilon z obszernymi salonami, jadalnią oraz jedno– i dwuosobowymi pokojami. W roku 1927 dobudowano tarasy do werandowania i powiększono liczbę pokoi. Powstał nowoczesny zakład na 40 łóżek, przeznaczony dla zamożnych pacjentów, wyposażony
w nowoczesne urządzenia terapeutyczne do elektryzacji, galwanizacji, faradyzacji, kąpieli elektrycznych, diatermie, lampy kwarcowe i górskie, różnego rodzaju urządzenia hydroterapeutyczne, kąpiele solankowe, kwasowęglowe, igliwiowe i in. Sanatorium nie przyjmowało chorych na gruźlicę. Przeważali w nim pacjenci ze schorzeniami układu krążenia i przemiany materii.
Sanatorium Krukowskiego funkcjonowało do września 1939 roku, potem opustoszały budynek zajęli ranni z kampanii wrześniowej.
W czasie okupacji, dzięki staraniom doktora Pawła Martyszewskiego, utworzono tu oddział chirurgiczny i ginekologiczno–położniczy Szpitala Powiatowego.
Od roku 1970 po generalnym remoncie funkcjonowały tu oddziały Sanatorium Przeciwgruźliczego im. Ludwika Waryńskiego.
1 września 1994 roku w murach dawnego Sanatorium dr. Krukowskiego, po rozbudowie i adaptacji, rozpoczął działalność Zespół Szkół nr 1 w Otwocku.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Urząd Miasta Otwocka. Powielanie i kopiowanie bez zgody autora zabronione.