Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

6. Willa ppłk. Józefa Światło

ul. Amabasadorska 2

 

- Tu mówi Józef Światło – tak zaczynała się popularna w latach 50. audycja zakazanego “imperialistycznego Radia”, w której były wysoki funkcjonariusz PRL-owskiej bezpieki opowiadał o kulisach wielkiej polityki 
i zbrodniach popełnianych przez  urzędników komunistycznej Polski. Audycje rozpoczęły się we wrześniu 1954 roku i emitowane były przez ponad dwa lata, przyciągając przed odbiorniki wielotysięczne rzesze Polaków. Każdy z nich chciał usłyszeć co ma do powiedzenia były funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który w amerykańskim studio Radio Wolna Europa dzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą o aparacie represji w ludowej Polsce.
Józef Światło, pierwotnie Izaak Fleischfarb – wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, m.in. wicedyrektor Departamentu X MBP.
W młodości działał w organizacji syjonistycznej Gordonia, a następnie od 1933 roku w  Komunistycznym Związku Młodzieży Polskiej w Krakowie.
W 1943 roku wstąpił do polskiej dywizji Zygmunta Berlinga, służył w 1 Polskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Po ujawnieniu swojej komunistycznej przeszłości szybko awansował, już w 1943 roku został podporucznikiem i oficerem politycznym współpracującym z NKWD.
W październiku 1944 roku został odkomenderowany do jednej z grup operacyjnych NKWD stacjonujących w Otwocku, która wraz z praską grupą operacyjną przeprowadzała aresztowania wzdłuż tzw. linii otwockiej. Największym jej osiągnięciem było aresztowanie uczestników tajnej narady AK w Józefowie. Światło brał także udział w rozpracowywaniu i porwaniu w marcu 1945 roku 16 przywódców Polski Podziemnej.
Był jednym z organizatorów referendum i wyborów w 1947 i 1952 roku, a następnie odpowiedzialnym za ich sfałszowanie.
W tym czasie mieszkał w letniej willi przy skrzyżowaniu ulic Tysiąclecia i Ambasadorskiej. Wraz z rodziną spędzał 
w niej lato. Ciekawostką jest sposób 
w jaki była chroniona. Strażnicy grabili pasy ziemi, jak na granicy, aby widoczne były wszelkie ślady naruszenia terenu.
Światło w zeznaniach świadków przedstawiany jest jako złodziej i sadysta. Aresztowanych w śledztwie bito, maltretowano. Prowadził [przesłuchania] Żyd, porucznik UB – Światło. Jeden z najgorszych prześladowców AK. Zwyrodnialec mający na sumieniu znęcanie się na 60-letnią kobietą podejrzaną o sympatię do AK – napisano w jednym z raportów podziemia.
Okradał swoje ofiary, rabował meble, biżuterię, ubrania. Przechowywał je właśnie w otwockiej willi.
5 października 1954 roku podczas wizyty służbowej w Berlinie Wschodnim Józef Światło zbiegł do strefy francuskiej, następnie został przewieziony do USA, gdzie otrzymał azyl i dzięki swej zbrodniczej przeszłości podjął współpracę z wywiadem RFN.