Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

Obelisk Józefa Piłsudskiego

ul. T. Kościuszki 18 - ciekawe obiekty w pobliżu trasy

Obelisk ufundowali mieszkańcy Otwocka dla upamiętnienia pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. Uroczyście został odsłonięty 11 listopada 1938 roku w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obelisk stanął w pobliżu pensjonatu Jadwigi Nesterowicz, w którym w roku 1915 przebywał ze swoim sztabem Józef Piłsudski. 
Obelisk przetrwał wojnę, lecz zaginął na przełomie lat 50. i 60. Odnaleziony został w 1991 roku w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Odrestaurowany powrócił na dawne miejsce. Napis na nim brzmi: 
Józef Piłsudski przybył z frontu do Warszawy dla narad z przywódcami społeczeństwa stolicy, zmuszony przez okupantów do jej opuszczenia zatrzymał się w pobliskim domu dziś nie istniejącym i tu narady prowadził 20 VIII – 4 IX 1915 r.
Z pobytu Józefa Piłsudskiego w Otwocku zachowała się fotografia, na której od lewej strony stoją: Pruszkowski, Treszer, Stanisław Baczyński, Juliusz Kaden-Bandrowski, Wacław Orłowski; siedzą:  Gustaw Orlicz-Dreszer, Józef Klemens Piłsudski, dr Stanisław Roupert, Bolesław Ignacy Wieniawa-Długoszowski.
Otwock był i jest dumny, że mieszkał w nim Marszałek Józef Piłsudski. Od 1991 roku gro uroczystości państwowych i miejskich odbywa się przy tym obelisku.