Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

Ulica Kościelna - willa Szeliga

ul. Kościelna 12, 14, 16, 18

Rozległa parcela między ulicami Kościuszki, Kościelną i Chopina, na której zbudowane zostały w różnych odstępach czasu „świdermajery”, drewniane budynki parterowe i piętrowe.

W 1893 roku posesja należała do rodziny Zawadzkich, w 1906 roku do p. Szeliskiej i stąd nazwa willi Szeliga. Około 1920 roku, nieco okrojona, stała się własnością Oszera Perechodnika, żydowskiego kupca, kamienicznika. W czasie wojny jego syn, Calek Perechodnik, był policjantem w getcie otwockim. To z jego pamiętnika wydanego niedawno w formie książkowej pt. Spowiedź, możemy poznać tragiczne losy Żydów otwockich i postawy chrześcijańskich otwocczan. Rodzina Perechodników zajmowała wybudowany w przez Oszera Perechodnika dom pod obecnym nr 14. Do dziś zachowały się na nim inicjały właściciela.

Na szczególną uwagę zasługuje największy budynek, narożny kolos o numerze 18. Zbudowany na początku XX wieku stał się ośrodkiem kulturalnym, społecznym i handlowym mieszkańców Otwocka. Tutaj działał klub inteligencji o nazwie Spójnia i inne stowarzyszenia, m.in.: Towarzystwo Miłośników Radia Emero, stowarzyszenia lekarzy, kupców polskich. W dużej sali obradowały pierwsze sesje Rady Miejskiej, występował amatorski zespół teatralny. 
W najstarszym budynku (nr 14) od 1898 roku, aż do lat dwudziestych XX wieku funkcjonował pensjonat Jadwigi Nestorowicz. Drugi budynek, w którym w 1915 roku przebywał Marszałek Piłsudski, niestety spłonął.
W domu nr 12 (obecnie ruina) mieszkał kilka lat, do 1904 roku Stanisław Brzozowski, znany filozof, publicysta, krytyk literacki, dramaturg, prozaik. 
Wszystkie budynki są pod ochroną konserwatora.