Kontakt Strona główna Pliki do pobrania english

NEWSLETTER

Podaj swój adres e-mail:

4. Gomułkówka

ul. Sułkowskiego 1

 

Wybudowaną tuż przed drugą wojną światową willę po wojnie zajęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W latach 60. XX wieku na swoją letnią siedzibę wyznaczył ją ówczesny I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka.  Mieszkańcy Otwocka od czasu do czasu widywali go spacerującego po lesie zawsze w towarzystwie ochrony i psa. Informacje o tym co działo się w willi Gomułki były objęte tajemnicą. Nawet władze Otwocka nie bardzo wiedziały kto, kiedy i po co tam przyjeżdża. Cała okolica miała charakter zamknięty. Przez wiele lat w pobliżu domu I sekretarza nie wolno było budować. 
W 1982 roku był w niej internowany jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków – Lech Wałęsa.
Po roku 1989 MSW postanowiło oddać część nieruchomości, których z przyczyn finansowych nie było w stanie dalej utrzymywać. Ponad dwuhektarowa nieruchomość została 30 lipca 1990 r. przekazana w 10-letnią dzierżawę Fundacji Dzieci Specjalnej Troski z przeznaczeniem na cele statutowe. 
W sierpniu 1999 r. władze miasta wystąpiły o komunalizację terenu. We wrześniu tego samego roku o nieruchomość starał się również powiat otwocki. 
Z wnioskiem przejęcia terenu wystąpił także Zarząd Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, który chciał w budynku urządzić swoją siedzibę. Miasto Otwock poparło propozycję Zarządu Parku i od 2005 roku „Gomułkówka” jest siedzibą Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.